O mně

Jmenuji se Daniela Jiráková a pracuji jako vizážistka a maskérka na volné noze - informace, která asi nikoho moc nepřekvapí :) Každopádně jsem ráda, pokud se zajímáte nejen o mou práci, ale i o to, jaká ve skutečnosti jsem a jak jsem se k této práci dostala...

Něco z minulosti...
Narodila jsem se 1.10.1991 (pro vyznavače astrologie - ve znamení Váhy) v Chomutově, dětství jsem strávila v malém městě Jirkov. Mám o 2 roky mladšího bratra a o 16 let mladší sestru. Když jsem nastupovala na střední školu, přestěhovala jsem do Ústí nad Labem. Zpočátku moje cesta byla jasná - chci být právník! Strašně mě bavilo jejich vystupování, přirozená autorita a myšlenka toho, že dobro vždycky zvítězí...s postupem času jsem zjistila, že moje představa o vysněné kariéře je opravdu až moc snová, že pravda ne vždycky zvítězí a ruku na srdce - že nejsem ani tak studijní a čtecí typ :) Každopádně mi administrativa přišla jako super volba, vystudovala jsem tedy veřejnosprávní činnost v Ústí na Labem a jako každý motivovaný absolvent nastoupila do státní správy. Co k tomu říct?! :) Okolí si myslí, že úředníci celý den sedí na zadku, mají za to královské peníze a s úsměvem na tváři čekají na důchod. Realita je však úplně jinde a já zjistila, že to není práce pro mě. Dny byly moc stereotypní, lidi naprudění a celodenní papírování a fakturování mi lezlo krkem. Jenže co teď? Jít na vysokou? Tak jsem to zkusila...další chyba! :-D Vysokoškolská matematika pro mě byla jako lekce svahilštiny. Toužila jsem po tvůrčí činnosti, po něčem, co mě i ostatním bude dělat radost....a protože mě vždycky bavilo kreslit, nápad byl zde - budu kreslit na lidi a dělat je hezčí!

Studuji, studuješ, studujeme...
Za velké podpory mého tehdejšího partnera jsem nastoupila do Make-up Institute Prague. Osobně si myslím, že počet absolvovaných kurzů z nikoho profesionála neudělá, ale já nikdy nebyla ta typická kráska, co měla doma haldy šminek, jako malá kradla mamince věci z kosmetické taštičky a denně se s nimi líčila. Bohatě jsem si vystačila s řasenkou a tekutou linkou, víc jsem k životu nepotřebovala. A proto jsem měla pocit, že potřebuji motivovat, nakopnout...každopádně moje cesta začala právě tady. Jelikož jsem chodila do práce, nemohla jsem si dovolit strávit několik dnů nebo týdnů v Praze, nastoupila jsem tedy na individuální plán a studovala od dubna do září. Myslím si, že mi to dalo mnohem víc, než se nechat zahltit mraky informací najednou. Seznámila jsem se zde se spoustou nových lidí - někteří mi sedli, jiní ne, ale tak to v téhle brandži chodí. Lačná po vědění jsem si platila jen kurz za druhým, dnes vím, že spoustu z nich jsem absolvovat nemusela, ale snažím se na to koukat pozitivně. Peníze budou - my nebudem! A žádné peníze za vzdělání nejsou vyhozené.

A jaká že doopravdy jsem?
No to byste chtěli vědět! :) Každopádně můžu říct, že jsem spolehlivá a chodím včas...když řeknu, že někde budu v 15:00, většinou tam jsem ve 14:45, nejpozději ve 14:55 :) Ráda si s klienty povídám, nemám ráda takové to trapné ticho. Takže se různě vyptávám a povídám...ne proto, abych to dala do novin jako trhák, ale abych uvolnila napětí a klientům to bylo příjemnější. Když ale někdo není povídací typ, zařadím zpátečku a v tichosti pracuji. Nevěstám pomáhám do šatů, fotografům dle zájmu asistuji při focení. Při natáčení se snažím nepřekážet, ale být ve střehu a obvykle mě najdete všude po placu :)

Co je na práci vizážistky/maskérky super a co naopak ne? :)
Začneme plusy...sama o sobě ta tvůrčí činnost je super v tom neomezeném množství možností. Děláme lidi krásné, spokojené, dodáváme jim sebevědomí, zlepšujeme dny. Pokud budete mít štěstí jako já, narazíte na mnoho nových přátel a super sympatických lidí, mrknete na místa, která jsou pro většinu lidí nepřístupná, žijete svatbami, natáčením, focením, přehlídkami...a teď přijde to ALE :) Vstávačky v létě ještě za tmy, tisíce najetých kilometrů, někdy i 20hod/denně práce, dlouhá a vyčerpávající natáčení, nekonečná únava, nervózní nevěsty, téměř žádný soukromý život, žádné volno (záleží, jak si to zorganizujete - já to asi neumím!), čekání na proplacení faktur, znovu čekání na proplacení faktur :) A hlavně jednou za čas přijde mozkožrout, který po vašem 3denním odpočinku začne nahlodávat mozek otázkami "Co když mi už nikdo nezavolá? Co když moje kariéra právě skončila? Co když..." - takhle to vypadá, že má moje práce víc mínusů než plusů, ale není to tak! Svou práci miluji a jsem vděčná za každou nabídku...i když na konci svatební sezóny padám do stavu, že už se těším, až někomu namaskuji nějakou tu řeznou nebo střelnou ránu :)

A moje rada pro budoucí vizážistky/maskérky?
Dámy (a možná i pánové), je to řehole! Dokonce je to řehole jako prase :) A pokud nemáte tolerantního muže/ženu, na tenhle job hned zapomeňte! Start je hrozně těžká věc, protože než se o Vás vůbec někdo dozví, trvá to měsíce, roky. Vybudovat si klientelu trvá věčnost a peníze dlouho po startu nepřicházejí. Několikrát jsem přemýšlela nad tím, že kufr prodám a vrátím se do kanceláře. Ale vždycky jsem si řekla "Vydrž! Děláš to pro sebe, pro rodinu, pro lepší budoucnost!" - žádný jiný lék a doporučení asi nemám! Snažte se udržet si pokoru, ta je velmi důležitá. Je to velmi těžká práce a branže je to agresivní, konzumní. Pokud nemáte lokty, brzy Vás to rozpláče...ale až to všechno překonáte a přijdou první lidi, kterým se Vaše práce natolik líbí, že Vám za ni zaplatí, je to nepopsatelný pocit. Přeji všem novým kolegyním a kolegům mnoho štěstí, pevné nervy a hodně spokojených a krásných klientek.

Jo a málem bych zapomněla! Taky naše vybavení stojí pěkný balík...já vozím tak 250tis Kč v těch mých kufrech. Takže šetřete korunky a připravte se na narozeninové/vánoční a jiné dárky v podobě kosmetických paletek, žehliček na vlasy, kufrů a tak :)

No...a to je asi tak vše! Děkuji všem, kdo tenhle můj momentální výlev přečetli, děkuji všem svým klientkám a klientům za důvěru, všem pracovním partnerům, že společně můžeme tvořit úžasné věci, všem kolegyním a kolegům, že mi pomáhají v rozvoji (i těm, kteří mě pomlouvají, že mi to dodává motivaci se ještě víc zlepšovat) a v neposlední řadě všem mým přátelům a známým, kteří mě v práci podporují a věří ve mě!

Těším se na Vás všechny!

Vaše Daniela